Archiwum
Terenowa Rada do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Terenową Radę do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołał Wojewoda Kujawsko-Pomorski Zarządzeniem Nr 303/2011 z dnia 19 sierpnia 2011r. Na jej Przewodniczącego wyznaczył Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy SSO Mirosława Kędzierskiego. Obszar działania Rady Terenowej określa właściwość Sądów Okręgowych: w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.
Skład Prezydium Terenowej Rady do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
SSO Mirosław Kędzierski – Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszcz (do 11.05.2014 r. -Wiceprezes SO w Bydgoszczy)
V-ce przewodnicząca:
Sekretarz:
Igor Zgoliński – sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
Członkowie:
- Marek Dydyszko– Zastępca Prokuratora Okręgowego w Bydgoszczy
- mjr Justyna Krupińska-Kaczmarek - specjalista służby penitencjarnej OISW w Bydgoszczy
- Wojciech Kuźmiński – kurator specjalista Sądu Rejonowego we Włocławku
- kpt. Paweł Makowski - Zakład Karny w Bydgoszcz-Fordon
- Aleksandra Poeplau - Pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych
- Anna Stranz - Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Bractwo Więzienne” Oddział Kujawsko-Pomorski
- mł.insp. Jarosław Świerczyński - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy
Głównym zadaniem Terenowej Rady jest koordynowanie współdziałania organów państwowych i przedstawicieli społeczeństwa w zapobieganiu przestępczości, wykonywania orzeczeń, świadczenie pomocy w readaptacji społecznej skazanych, a także wykonywanie kontroli społecznej i dokonywanie oceny polityki penitencjarnej.
Posiedzenia Rady
- w dniu 10 stycznia 2012r. odbyło się pierwsze posiedzenie członków Terenowej Rady, podczas którego dokonano prezentacji wybranych przedstawicieli, przyjęto jej regulamin, wybrano 9-cio osobowy skład prezydium, przedyskutowano sprawy organizacyjne i programowe.
- w dniu 15 czerwca 2012r. na posiedzeniu Terenowej Rady omówiono m.in. kwestię przyczyn braku readaptacji skazanych oraz roli rodziny po opuszczeniu zakładu karnego oraz szczegóły uchwały w sprawie działań zmierzających do poprawy warunków prowadzenia stacjonarnego lecznictwa odwykowego od alkoholu na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego dla osób skazanych, a także omówiono problematykę związaną z powstaniem strony internetowej oraz interaktywnej mapy podmiotów mogących świadczyć pomoc skazanym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego
- w dniu 17 stycznia 2013 r. na posiedzeniu wyjazdowym w Zakładzie Karnym Bydgoszcz-Fordon Rada m.in. zapoznała się z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności przez skazanych w ZK Bydgoszcz-Fordon oraz projekcją multimedialną dot. realizacji programów resocjalizacyjnych i profilaktycznych w ZK Bydgoszcz-Fordon, podjęto uchwałę o „zwróceniu uwagi na potrzebę zwiększenia bazy stacjonarnego lecznictwa odwykowego od alkoholu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”, a także dokonano prezentacji multimedialnej dot. tworzonej strony internetowej mapy podmiotów mogących świadczyć pomoc skazanym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
W dniach 22 marca 2012r., 15 czerwca 2012r., 18 października 2012r., 19 stycznia 2013r. i 9 maja 2013r. odbyły się posiedzenia Prezydium Rady.
Zgodnie z rekomendacją Sekretarza Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy – Przewodniczący Terenowej Rady ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym wystosował w dniu 11 lipca 2013 roku informację dotyczącą możliwości sprawowania dozoru nad skazanymi przez stowarzyszenia, organizacje i instytucje, do których działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym, albo osoby godne zaufania.
Informacja została przesłana do sądów rejonowych, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy – w celu zamieszczenia na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń oraz do wiadomości organizacjom pozarządowym.
SEMINARIUM - 30 października 2014r. g.11.00
Terenowa Rada ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym
Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje
w dniu 30 października 2014r.
seminarium nt. Osoba niepełnosprawna w warunkach kary pozbawienia wolności
W trakcie seminarium zostaną poruszone m.in. tematy:
- Problem niepełnosprawności osadzonych w zakładach karnych.
- Ochrona prawna osób niepełnosprawnych pozbawionych wolności w świetle praw człowieka.
- Odpowiedzialność karna osób niepełnosprawnych.
- Pracownik socjalny a niepełnosprawny skazany.
- Sytuacja skazanych osób niepełnosprawnych w świetle instytucji prawnych postępowania wykonawczego.
- Warunki życia w zakładzie karnym w aspekcie potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Między odpowiedzialnością a wykluczeniem – debata.
Seminarium odbędzie się w sali sesyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 3.
Informacja Ministerstwa Sprawiedliwości
Szanowni Państwo
- pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych i wyrobów medycznych;
- pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową;
- pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia;
- finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny;
- dostosowanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem;
- finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu;
- pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych;
- pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej.
Ze względu na powyższe zwracam się z uprzejmą prośbą o zapewnienie, aby w ramach prowadzonej przez Państwa Urząd w zakresie polityki społecznej, w tym przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz edukacji publicznej, była udzielana zainteresowanym informacja o możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy dla osób pokrzywdzonych i członków ich rodzin ze strony podmiotów i organizacji pozarządowych, otrzymujących dofinansowanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
W razie ewentualnych pytań, uprzejmie proszę o kontakt z Naczelnik Wydziału ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz Promocji Mediacji w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, Panią Marzeną Kruk, pod nr tel. (022) 23 90 822 (Kruk@ms.gov.pl) lub specjalistą (Krzysztof.Witko@ms.gov.pl)pod nr tel. (022) 23 90 272.
Jednocześnie zwracam się z uprzejmą prośbą o wyznaczenie osoby, której Ministerstwo Sprawiedliwości mogłoby przekazywać aktualne wykazy podmiotów świadczących pomoc wraz z niezbędnymi danymi kontaktowymi – w celu ich udostępniania i publikacji, które są aktualizowane na bieżąco.
Wojciech Węgrzyn
Uprzejmie informujemy, że z dniem 19 sierpnia 2015 r. wraz z upływem 4-letniej kadencji dobiegła końca działalność Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym województwa kujawsko-pomorskiego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PREZYDIUM RADY
SSA MIECZYSŁAW OLIWA- Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy
PRZEWODNICZĄCY RADY
SSO ELŻBIETA MAKOLUS- Przewodnicząca III Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru Nad Wykonywaniem Orzeczeń w Sprawach Karnych Sądu Okręgowego w Toruniu
WICEPRZEWODNICZĄCA RADY
ALEKSANDRA POEPLAU – pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Osób Niepełnosprawnych i Rodziny w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim
w Bydgoszczy
WICEPRZEWODNICZĄCA RADY
WOJCIECH KUŹMICKI – kurator specjalista, Kierownik II Zespołu Wykonującego Orzeczenia w Sprawach Karnych w Sądzie Rejonowym we Włocławku
SEKRETARZ RADY
PPŁK MAŁGORZATA GAJDUS-CIBOROWSKA- zastępca Dyrektora Karnego nr 1
w Grudziądzu;
BARBARA MORACZEWSKA- Zastępca Prezydenta Miasta Włocławka;
PODKOM. ADAM KUMKOWSKI- specjalista Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu powoływania oraz działania Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, a także rad terenowych do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanym.
Zarządzenie nr 247/2016 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 07 czerwca 2016 r. w sprawie powołania Kujawsko-Pomorskiej Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.
Zarządzenie nr 119/2018 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 18 kwietnia 2018 r. zmieniające zarządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie powołania Kujawsko-Pomorskiej Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.
-----------------------------------------------------------
Regulamin pracy Kujawko-Pomorskiej Rady Terenowej do Spraw Społecznej
Readaptacji i Pomocy Skazany
-----------------------------------------------------------
Komisje problemowe powołane w ramach działalności Kujawko-Pomorskiej Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym:
Komisja ds. Readaptacji i Terapii
Komisja ds. Dialogu i Mediacji
Komisja ds. pomocy rodzinom osób skazanych
Komisja ds. Prewencji i Kurateli
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------