Sprawozdanie ze szkolenia 22.11.2024
W dniu 22 listopada 2024r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyło się szkolenie z zakresu mediacji o tematyce „Spór na osi czasu z perspektywy mediatora, pełnomocnika procesowego i sędziego”
Szkolenie odbywało się w trzech panelach tematycznych obejmujących alternatywne rozwiązywanie konfliktów na etapie przedsądowym, podczas procedowania sprawy w sądzie oraz po zakończeniu sporu sądowego - na etapie postępowania odwoławczego i egzekucyjnego,
Sędziowie prelegenci i mediatorzy (często będący także adwokatami łub radcami prawnymi) prezentowali zagadnienie związane z możliwościami i sposobami mediowania a także dzielili się doświadczeniem wynikającym z przeprowadzania koncyliacji na sali sądowej.
Koncyliacja sądowa, czyli czynności mediacyjne zmierzające do zawarcia ugody, wykonywane są przez sędziów, którzy nie są referentami w danej sprawie. W niektórych sądach w Polsce system koncyliacji jest rozwiązaniem często stosowanym i przynosi bardzo pozytywne efekty. Proponowanym rozwiązaniem na przyszłość byłoby przeszkolenie sędziów wszystkich sądów w Polsce i przygotowanie ich do roli koncyliatorów.
Szczególną uwagę zwrócono także na doniosłość posiedzenia informacyjnego, w którym sąd wraz z uczestnikami procesu rozpoznaje istotę sporu, najbardziej wrażliwe i sporne kwestie i nakłania strony do mediacji lub zawarcia ugody przed sądem.
Postulowano także wprowadzenie obligatoryjnego spotkania mediacyjnego w niektórych kategoriach spraw. Pomysł ten stał się jednym z filarów uzdrowienia sądownictwa przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w dniu 21 listopada 2024r. Programem pilotażowym miałyby być objęte niektóre z sądów, co w niedalekiej przyszłości byłoby podstawą do wnioskowania o zmianę przepisów proceduralnych w zakresie obowiązkowej mediacji.
Profesjonalizacja zawodu mediatora jawiła się jako niezbędna przesłanka prawidłowości prowadzenia mediacji razem z zagadnieniami związanymi z redagowaniem ugód nadających się do zatwierdzenia przez sąd.
Mediacja możliwa jest także na etapie postępowania odwoławczego np. w sprawach o zachowek, gdzie apelacje złożyła tylko jedna ze stron.